5.Yaratıcı Endüstriler ve Tasarım Tedarikçileri Fuarı ve Konferansları

13 - 15 / Nisan / 2017
Hılton İstanbul Conventıon and Exhıbıtıon Center
 

Basında Çıkan Haberler

Hılton İstanbul Conventıon & Exhıbıtıon Center'da

Tg Expo tarafından düzenlenen Designistanbul 5. Yaratıcı Endüstriler ve Tasarım Tedarikçileri Fuarı, tasarım dünyasını beşinci kez bir araya getirmeye hazırlanıyor. Fuarımızın geçmiş yıllara ait medya sunumları için ilgili yıla tıklayınız

2013 2014 2015

Konuşmacılarımızın Özgeçmişleri

Derin Sarıyer Tasarımcı

Milano’da Cappellini firmasının ürün araştırma ve geliştirme bölümünde çalıştıktan sonra 2000 yılında İstanbul’a dönen tasarımcı, Aziz Sarıyer ile birlikte çağdaş mobilya koleksiyonu Derin’i oluşturmaya başladı. Şu anda Derin markası’nın tasarım direktörü ve aynı zamanda tasarımcılarından biridir.

Aziz Sarıyer Tasarımcı

1971 yılında Derin Design’ı kurarak profesyonel olarak mobilya ve mekan tasarımına başlamıştır. Sarıyer’in mesleğe duyduğu ilgi ve istikrarlı çalışmaları bugün kendisini dünya tasarım arenasında önemli bir konuma taşımıştır. 2004 yılında, İngiltere Terence Conran yayın kurulu tarafından 21. yüzyılın 100 tasarımcısı ansiklopedisine seçilen Sarıyer, Türkiye’deki tasarım olgusunun dünyadaki gelişmiş tasarım değerlerine ulaşmasına büyük bir katkıda bulunmuştur.


Hakan Gürsu Endüstriyel Tasarımcı

Volitan Nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracı olan Volitan’ı tasarlayan Designnobis ekibinin kurucusu olan Dr. Hakan Gürsu, halen ODTÜ’de öğretim üyesidir. Tasarımda 2007 yılında tasarımın Oscarları olarak kabul edilen International Design Awards yarışmasında birincilik ödülü almıştır. Daha birçok tasarımı ile Dünya’da ve Türkiye’de onlarca farklı ödüllü projeye imza atan tasarımcı kariyerine devam etmektedir.

Bora Aksu Moda Tasarımcısı

İlk moda tasarım ödülünü İzmir Pret Fuarı’nda alan Bora Aksu, Central Saint Martins’den 2002 yılında yüksek dereceyle mezun oldu. İlk defilesini aynı yıl Londra Moda Haftası kapsamında düzenledi. Aksu, İngiltere Moda Konseyi tarafından Londra Moda Haftası resmi listesine kısa sürede kabul edilen nadir tasarımcılardan. Londra Moda Haftası’na aralıksız katılan Aksu, Yeni Kuşak Moda Tasarımcısı ödülüne dört kez layık görüldü.


Aslı ÖymenCNN Türk Programlar Koordinatörü

Gazeteciliğe 1983 yılında Günaydın Gazetesi'nde başlayarak ekonomi muhabiri olarak çalıştı. Ardından TRT'de "Dünyaya Bakış", Kanal D'de "Pazar 11" haber programlarında muhabir ve yapımcı olarak çalıştı. 1993'te 32. Gün’ün de yapım şirketi olan Bir TV genel müdürlüğü görevini üstlendi. Mehmet Ali Birand'la birlikte Türkiye'nin geçmişine ışık tutan birçok televizyon programı ve belgeseller hazırladı. Daha sonra reklam filmleri, belgeseller ve televizyon programları hazırlayan Aslı Öymen, firmalara iletişim ve danışmanlık hizmeti verdi, uluslararası organizasyonlarda kilit görevler aldı.2006 yılında CNN TÜRK’ten aldığı teklifle Programlar Koordinatörü olarak CNN TÜRK ailesine katılarak kültür sanat programı Afiş’i hazırlayıp sunuyor.

Nikolay Shumakov Mimar

Rusya Mimarlar Birliği Başkanı, Moskova Mimarlar Birliği Başkanı, Moskova Mimarlar Danışma Kurulu Üyesi, Mimarlık Proje Enstitüsünün baş mimarı, Rusya Sanatlar Akademisi ve Moskova’da bulunan Uluslararası Mimarlık Akademisinde görev alan mimar, aynı zamanda 1977 yılından günümüze ulaşım yapılarının çevre ile entegrasyonu ve endüstriyel-sivil yapı projelendirmeleriyle uğraşmaktadır..

Yılmaz Zenger Mimar, Tasarımcı

Tasarım dünyasının duayenleri arasında kabul edilen sanatçı, ‘İstanbul’un Kültür Katmanları’ isimli sergi için şehri, altı kültür katmanına yerleştiriyor. Katmanların ilki taş devrinden başlayan Tarım, ardından Pagan, Hristiyan, İslam Kültürü, 1850-1950 arası Reform, 1950-2010 arası Deform Kültürü takip ediyor. Zenger, “Şüphesiz bu bir tarihçi okuması değil” diyor. Zenger, Bizans mozaiklerinden Osmanlı minyatürlerine, 19’uncu yüzyıl yapı ayrıntılarına kadar pek çok kaynağı yeniden yorumluyor.

Adnan Serbest Tasarımcı

25 yıldır mekan ve bu mekanları tamamlayan mobilyalar tasarlamaktadır. Ona göre tasarım; ustalığın, doğru kullanılan malzemenin ve formun detayıdır. Tasarımlarında dikkati çeken özellikler; sakinlik, sadelik ve arınmışlık olan tasarımcının asıl amacı kendisini yansıtan özgün tasarımlar yaratmak. Ona göre, özellikle yurtdışında başarı sağlamanın tek yolu ''özgünlük''. Ürünlerinin yapımında daha çok ahşap, cam ve metali tercih eder.

Gökhan Avcıoğlu Mimar

Uzun seneler İTÜ ve YTÜ de öğretim üyeliği yapan mimar, Paris’teki Ecole Speciale D’Architecture’da öğretim üyeliğine devam etmekte, öğrencileri ile birlikte Fransa ve Avrupa için çeşitli projeler üretmektedir. 2002’de Galerist İstanbul ve Minima Art Philadelphia, Amerika’da; 2003 ve 2004’de Miami Bienali’nde, 2005’de Rotterdam Mimarlık Müzesi ve Londra Kraliyet Sanat Akademisi’nde, 2010’da Los Angeles’da sergilenen çeşitli mimari ödüllere sahip onlarca projeye imza atan mimar kariyerine devam etmektedir.

Sinem Altan Müzisyen

Olivinn topluluğu, Anadolu türkülerinden, klasik bati müziğine ve yeni bestelere kadar uluslararası platformda ilgi çeken ve yıllardır adından söz ettiren çeşitli çalışmalara imza atmıştır. Bilkent Üniversitesi ve Berlinde eğitim gören sanatçı ‘Gençler Müzik Yapıyor’ ve ‘Gençler Beste Yapıyor gibi yarışmalarda birincilik ödülü aldı. Halen çeşitli projelerde Berlik Gorki ve Atze Tiyatroları’nda müzik yönetmenliği yaparak kariyerini sürdürmektedir.


Begüm Tüzemen Müzisyen

Olivinn topluluğu, Anadolu türkülerinden, klasik bati müziğine ve yeni bestelere kadar uluslararası platformda ilgi çeken ve yıllardır adından söz ettiren çeşitli çalışmalara imza atmıştır. Grubun İstanbul doğumlu sopranosu olan Begüm Tüzemen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuar’ında eğitim aldı. Geçtiğimiz senelerde Nikolaisaal Potsdam, Radialsystem Berlin, Ballhaus Naunynstrasse gibi sahnelerde hem oyunculuğu hem de usta ses tekniği hâkimiyeti ve yorumuyla başarı göstermesinin yanısıra Heilbronn Württemberg Oda Orkestrası ve Freiburg Operası gibi Almanya’nın çeşitli sanat kurumlarında görev almaktadır.

Stefan Sagmeister Grafik Tasarımcısı

Viyana Üniversitesi Uygulamalı Sanatlar bölümünde okuyan Sagmesiter, daha sonra burs alarak eğitimine Newyork da devam etmiştir. Lou Reed, OK Go, The Rolling Stones, David Dyrne, Jay Z, Aerosmith ve Pat Metheny gibi bazı albümlerin kapak çalışmaları kendisine aittir, ayrıca The Guggenheim Müzesi ile çalışmış, The Happy Film’ininde yardımcı yönetmenliğini üstlenmiştir. 2005 ve 2010 yıllarında Grammy ödüllerine layik görülen Sagmeister, 2013 yılında da Avusturya Cumhuriyeti Altın Onur Madalyası ile ödüllendirilmiştir.


Ito Morabito Tasarımcı

Ora Ito isimli markası ile Swatch, Gorenje, Heineken ve Davidoff gibi ünlü markalarla çalışmıştır. 1997 yılında sanal Vuitton ve Apple ürünleri ile dikkatleri üzerine çeken sanatçı, telefondan mimariye, mobilyadan otel sektörüne, parfümeriye kadar birçok alanda tasarım çalışmaları bulunmaktadır. Wallpaper tarafından 40 yaşından genç top 40 ilham veren tasarımcıları listesine seçilmiştir.

Derviş Zaim Yönetmen, Senarist, Film Yapımcısı

Derviş Zaim, Bilgi Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesinde sinema konusunda eğitim vermektedir. Film çalışmalarına 1991’de başlayıp, 1996 yılında ilk filmi olan “Tabutta Rövaşata” ile yurtiçi ve yurtdışında birçok ödül kazanmıştır. Zaim, sinema kariyerine Filler ve Çimen (2000), Çamur (2003), Cenneti Beklerken (2006), Nokta (2008), Gölgeler ve Suretler (2011) ve Devir (2012) filmleriyle devam etti. Ayrıca 33. İstanbul Film Festivali’nin Altın Lale Ulusal Yarışması jüri başkanlığını ünlü yönetmen Derviş Zaim üstlenmiştir.


Ali Bora İşbulan TAV İşletme Hizmetleri Genel Müdürü

Boğaziçi ve Texas üniversitelerinde eğitim alan İşbulan, TAV’a katılmadan önce Yeşim Tekstilde Mısır Ülke Direktörü olarak görev aldı. TAV Havalimanları bünyesine 2010 yılında katılan İşbulan, TAV İşletme Hizmetlerinin Türkiye, Gürcistan, Tunus, Makedonya havalimanlarının ticari alan tahsisi, reklam ve tanıtım alanlarının kiralanması, TAV “primeclass”, Özel Yolcu Salon işletmeciliği, TAV Tourism, TAVPort. TAV Passport” hizmetlerini yürüten TAV İşletme Hizmetlerinde Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.

Varol Yaşaroğlu Animasyon Yapımcısı ve Karikatürist

Uzun yıllar yayında TV’de yer bulan Koca Kafalar’ın yaratıcısı ve Grafi2000’in kurucusudur. 2002-2005 yıllarında Grafi2000’nin TV sunuculuğunu da yapmıştır. Türkiye'nin yetişkinlere yönelik ilk animasyon dizisi Fırıldak Ailesi'nin yaratıcılığında üstlenen Yaşaroğlu aynı zamanda Kral Şakir animasyonunun da yaratıcılığını üstlenmiştir.

Haluk Can Dizdaroğlu Senarist ve Yönetmen

Grafi2000 animasyon ekibinin üyesidir. Yetişkin animasyon dizisi Fırıldak Ailesi’nin senaristi ve yönetmeni, 2017 yapımı Fırıldak Ailesi Batsın Bu Orta Dünya animasyon filminin ise senaristi ve yönetmenidir. Varol Yaşaroğlu ve Berk Tokay ile birlikte Kral Şakir isimli TV animasyon dizisinin de proje tasarımcılığını üstlenmiştir.

Berk Tokay Yönetmen ve Oyuncu

Grafi2000'de flashberk isimli köşenin sahibidir. Prodüksiyon olarak başta "Koca Kafalar" ve "grafi2000 comedy" olmak üzere çeşitli televizyon projelerinde oyunculuk dâhil farklı rollerde yer almıştır. Varol Yaşaroğlu ile birlikte Pembe ve Mavi isimli çizgi filmin yazarlığını yapmıştır. Aynı zamanda Kral Şakir isimli TV animasyon dizisinin de proje tasarımcıları arasındadır.

Yama Karim Mimar

Kolombiya Üniversitesi mezunu mimar Yama Karim, 90 ların sonunda Libeskind ile birlikte çalışmışmaya başlamıştır. Newyork ve Yokohama dahil farklı şehirlerde çeşitli projelerde yer almıştır. Zurich’de üniversitede akademik eğitim de vermiş olan mimar, bugünlerde İtalya’da ve Singapur’daki projelerde çalışmaktadır.

İletişime geçin

Fuar ve Konferansımız hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

90 216 338 45 25

info@designistanbul.net
Eğitim Mahallesi Poyraz Sokak Ertogay İş Merkezi Kat : 9 Daire : 27 Kadıköy İstanbul / Türkiye

Bizeyazın

BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) İZNİ İLE DÜZENLENMEKTEDİR.